„Nem számít, hogy jelenleg milyen képességgel rendelkezel, az erőfeszítés az, ami ezt a képességet beindítja és teljesítménnyé változtatja.” Carol Dweck
Intézményünkben kiemelt jelentőségűnek tartjuk a Boldogságóra Programot. A Boldogságórák témái pszichológiai kutatásokra épülnek, és azt a célt szolgálják, hogy tudatosan és rendszeresen törődjünk jóllétünkkel, és a gyerekeket is ilyen szemléletben neveljük, tanítsuk. Fontos, hogy mindannyian kompetens és felelős résztvevői legyünk a boldogságunknak. Ehhez ezeken az órákon ismert boldogságfokozó technikákat, élménypedagógiai tevékenységeket, játékokat és feladatokat kínálunk a gyerekeknek és a gyakorlásra helyezzük a hangsúlyt. Február havi témánk első osztályban a „Megküzdési stratégiák” voltak. Megküzdés alatt azokat a tudatos erőfeszítéseket értjük, amelyek segítenek nekünk legyőzni a külső vagy belső kihívásokat, veszélyeket és az ezekkel járó distresszt. A bennünket és diákjainkat érő mindennapi stresszhelyzetek szempontjából figyelembe vettünk néhány modernkori jelenséget is, amelyeket ebben a hónapban a megküzdési stratégiák szemüvegén át közösen felfedezhettünk: érzékszervi túlterhelés, a túlzott telefonhasználat, egy történet vége utáni levertség.
Szituációs játékot játszottunk, aminek a „Szorult helyzet” volt a címe. Közösen összegyűjtöttünk 5-10 nehéznek mondható helyzetet, amivel egy 6-7 éves diák egy átlagos szerdai napon szembekerülhet. Majd eljátszottuk azt a pillanatot, ami a nehéz helyzet utáni feszültséget jelentette. Arról beszélgettünk, hogyan tudnak lazítani, hogyan küzdjenek meg ezzel a feszült érzéssel a gyerekek, és arra is voltak ötletek, hogy a barátaink hogyan tudnak nekünk segíteni ilyenkor?
Amikor egy gyermek nehéz helyzetben van, feszült vagy nyugtalan, szükség van legalább egy olyan technikára, amely segíthet neki megnyugodni. A kis elsősök elsajátítottak egy ilyen gyakorlatot, amelynek a „Pillangóölelés” a neve. Ezt bármikor alkalmazhatják, amikor úgy érzik, hogy egy kis együttérzésre, megnyugtatásra lenne szükségük.
A témához kapcsolódó dalt -Ellazulni jaj de jó! – is meghallgattuk Bagdi Bellától, amely segítségével ellazítottuk az egész testünket. A Boldogságórát meditációval zártuk, amely szintén csökkenti az érzelmi stresszt.